Aktuality 2018

5.3.2018 9:47

Jeden z najlepších baletných súborov sveta Eifman Ballet opäť v Bratislave!

Divadelný mág Boris Eifman je slovenskému divákovi už dobre známy. Slovenské národné divadlo uviedlo s veľkým úspechom na svojej scéne v uplynulých rokoch niekoľko nezabudnuteľných titulov tohto svetoznámeho choreografa, ktoré očarili Bratislavu – životopisný balet Rodin (2014), svetovú premiéru diela Up & Down (2015), či inscenáciu na motívy románu L. N. Tolstého Anna Karenina (2016). Od novembra 2017 je dokonca súčasťou repertoáru Baletu SND aj inscenácia Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci, ktorá je prvým naštudovaním diela petrohradského súboru Eifman Ballet na Slovensku.

Milovníci strhujúceho divadla plného neskrývaných emócií a  tanečných výkonov vyrážajúcich dych budú mať už onedlho opäť dôvod na radosť – už 26. a 27. júna 2018 im piaty ročník festivalu európskeho divadla Eurokontext.sk ponúkne ďalšie dielo legendárneho súboru z Petrohradu – inscenáciu Čajkovskij. PRO et CONTRA.

Nová veľkolepá tanečná produkcia Eifman Ballet je výsledkom dlhoročného skúmania osobnosti, života i tvorby jedného z najznámejších hudobných skladateľov. Petrohradský súbor uviedol premiéru tohto diela v máji roku 2016 a už od jeho prvého uvedenia vzbudilo veľký ohlas u odbornej i laickej verejnosti. Balet Čajkovskij. PRO et CONTRA vznikol na základe fascinácie týmto autorom samotným Borisom Eifmanom. Ako sám tvrdí: „Piotr Iľjič Čajkovskij je tvorcom, ktorého hudba ma riadila desaťročia a dala mi kreatívnu energiu.“ Inscenácia je mimoriadne pôsobivým skúmaním mysle a duše hudobného génia, zároveň však aj kolážou jeho spomienok, ktoré sú plné fantázie, tvorivosti, ale aj neustáleho boja so sebou samým.

Čajkovskij. PRO et CONTRA je baletným eposom, ktorý vypovedá o životných peripetiách, úderoch osudu a utrpeniach duše skladateľa, odrážajúcich sa v tragických momentoch jeho hudby. Ako uviedol Boris Eifman: „Jeho diela ponoria poslucháča do nepoškvrneného toku pocitov, prebúdzajú sny a fantázie a dokážu človeka zmeniť. Vždy som sa snažil pochopiť, prečo skladateľ, ktorý dosiahol takú obrovskú slávu a naplnil svoj talent, vytvoril hudbu plnú tragiky. Niet pochýb o tom, že hlavným zdrojom jeho bolesti bolo utláčanie povedomia o jeho odlišnosti, ktorú si Čajkovskij vyložil ako prekliatie. Nepriateľstvo sveta a jeho večná osamelosť ho zbavili nádeje nájsť mier a šťastie. Ako skvelý umelec vytvára svoje majstrovské diela, je vždy tajomstvom. Je to rovnako ťažké pochopiť, ako pochopiť jeho súkromný život.“ Vynaliezavosť plastického jazyka, ktorý je pre Eifman Ballet typický, umožnila vyjadriť rečou tanca vnútorný konflikt, ktorým Čajkovskij trpel, a stal sa nielen zdrojom jeho duševnej bolesti, ale aj hudby, ktorú tvoril.

Niet pochýb o tom, že predstavenia súboru Eifman Ballet sú nezabudnuteľnými produkciami, odkrývajúcimi nové formy a princípy tanca. Inak to nie je ani v prípade inscenácie Čajkovskij. PRO et CONTRA, ktoré ohromuje nezameniteľným emocionálnym nábojom a inováciou divadelných konvencií. Využite príležitosť zažiť toto legendárne tanečné divadlo na vlastné oči už 26. a 27. júna 2018 o 19.00 h v novej budove SND.

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online tu.