Aktuality 2018

27.5.2018 19:45

Wagnerove Víly po prvý raz v SND!

Festival európskeho divadla Eurokontext.sk prinesie na dosky Slovenského národného divadla už 7. júna 2018 operný súbor Štátneho divadla Košice s Wagnerovým dielom Víly.

Víly sú prvou dokončenou operou hudobného skladateľa Richarda Wagnera, ktorú skomponoval už ako devätnásťročný. Paradoxne sa však jej premiéry nedožil. Keďže ju na rozdiel od svojich neskorších opier považoval za nedokonalú, premiéry sa dočkala až päť rokov po jeho smrti v roku 1888 na kráľovskom dvore v Národnom divadle v Mníchove, pričom jeho naštudovania sa ujal mladý Richard Strauss a za dirigentský pult sa postavil Franz Fischer. Napriek tomu, že opera zožala úspech, postupom času upadla do zabudnutia. Premiérou v Štátnom divadle Košice (26. 5. 2017) zaznela opera Víly na Slovensku vôbec po prvý raz  a to v hudobnom naštudovaní renomovaného dirigenta Roberta Jindru a v réžii šéfa opery Slezského divadla Opava Lubora Cukra.

Víly sú rozprávkovou operou s mytologickým námetom – zobrazujúcou túžbu kráľa Arindala po ideálnej láske a ideálnom svete. Pred očami divákov sa tak bude odohrávať romantický príbeh, ktorý je zasadený do bavorských reálií konca 19. storočia. Operu Víly (na rozdiel od svojich neskorších diel) komponoval Wagner ešte v štýle nemeckej romantickej opery a pri tvorbe bol silne ovplyvnený Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom.

Inscenátorské duo Robert Jindra – Lubor Cukr sa nad naštudovaním tejto Wagnerovej opery začali zamýšľať už v roku 2001 a boli to práve oni, kto vedeniu košickej opery navrhli jej naštudovanie. Ako sa v jednom z rozhovorov vyjadril sám R. Jindra: „Víly sú zaujímavé tým, že mladý Wagner sa pri ich písaní inšpiroval mnohými vtedy uznávanými skladateľmi a tak v nich cítiť vplyvy napríklad Mozarta, Webbera a mnohých ďalších. A hoci on sám považoval túto operu za nedokonalú a nedovolil jej uvedenie, pri študovaní partitúry som v nej objavil niekoľko motívov, ktoré zazneli v jeho neskorších veľkých dielach."

Pôsobivý príbeh o dvoch svetoch naštudovalo košické divadlo na scéne Jaromíra Vlčeka a v kostýmoch Josefa Jelíneka. Za pozornosť nepochybne stojí aj sólistické obsadenie – hosťujúca francúzska sopranistka pôsobiaca v Nemecku Frédérique Friess, sólista Moravského divadla v Olomouci Jiří Přibyl, ale aj domáci sólisti Tatiana Paľovčíková, Myroslava Havryliuk, Titusz Tóbisz, Michaela Várady, Marián Lukáč, Marek Gurbaľ, či Anton Baculík. 

Staňte sa aj vy súčasťou piateho ročníka festivalu Eurokontext.sk a nedajte si ujsť operné predstavenie Víly z dielne Štátneho divadla Košice7. júna o 19.00 h v historickej budove SND.

Vstupenky si môžete zakúpiť v našich pokladniciach alebo z pohodlia domova online tu.