Aktuality 2018

6.6.2018 18:06

Unikátny tanečný triptych z dielne baletu Maďarskej národnej opery

Festival európskeho divadla Eurokontext.sk je jedinečnou príležitosťou vnímať tanec z rôznych rovín a pohľadov. Cieľom Baletu SND je preto aj tento rok snaha splniť očakávania aj túžby divákov vidieť niečo nové – od klasiky až po aktuálne tanečné tvorby.

Naplnením tohto zámeru je nepochybne aj prvé uvedenie baletu Maďarskej národnej opery, ktorý sa predstaví už vo štvrtok 7. júna 2018 s inscenáciou Bartókov tanečný triptych – dielom prepájajúcim balet so súčasným tancom a folklórom.  Ako už predznamenáva názov – produkcia baletu Maďarskej národnej opery v sebe spája tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka pretavené do pohybu tromi renomovanými maďarskými choreografmi, prostredníctvom troch originálnych pohybových rukopisov. Balet Drevený princ, ktorý sa pokúšali zinscenovať už mnohí choreografi, jeho nový prepis vytvoril svetovo uznávaný choreograf Pál Frenák. V progresívnej choreografii zdôrazňuje pritom rozpor medzi detským príbehom a sofistikovanou hudbou. Choreograf Pál Frenák založil v roku 1999 maďarsko-francúzsky súbor Pál Frenák Company so sídlom v Budapešti a v Paríži. Jeho dlhoročná tvorba zaujme jedinečnou, dynamickou pohybovou rečou. Vo svojich inscenáciách odvážne využíva priestor a rôzne umelecké formy vrátane cirkusu, divadla, módy, ale aj súčasnej hudby. Na festivale Eurokontext.sk nie je jeho súbor nováčikom – v roku 2014 tu uviedol projekt Birdie, za ktorý získal v Maďarsku významné ocenenie.

V tanečnom diele Drevený princ na hudbu Bélu Bartóka už tradične kombinuje choreografickú štruktúru s čistou scénografiou inšpirovanou súčasnou architektúrou, dizajnom a svetelným dizajnom. Ako sám poznamenáva: „Moje inscenácie sú o fyzických a emocionálnych hraniciach vnútri nás samých a o spôsobe, akým môžeme prostredníctvom svojej predstavivosti vytvárať úplne novú realitu.“ 

Okrem spomínaného diela sa na tomto unikátnom večere predstavia aj ďalší renomovaní maďarskí choreografi originálnych pohybových rukopisov – Zsolt Juhász s baletom Tanečná suita, ktorý je výsledkom koprodukcie Maďarského národného baletu a Duna Art Ensemble, a legendárny maďarský choreograf Lászlo Seregi s novou verziou najznámejšieho Bartókovho baletu Zázračný mandarín. V ňom bolo hlavným zámerom vytvoriť súčasné ponímanie diela v rámci tanečného i vizuálneho konceptu, rešpektujúc pôvodnú nadčasovú verziu. Predstavenie z hudobnej stránky predvedie Orchester Maďarskej štátnej opery.

Užite si nezabudnuteľnú atmosféru Bartókovho tanečného triptychu aj vy už 7. júna o 19.00 h v Sále opery a baletu. Vstupenky sú v predaji v pokladniciach SND alebo online tu.