Aktuality 2018

12.6.2018 11:39

Svetoznámy režisér a slávne Szymanowského dielo – aj to ponúkne festival Eurokontext.sk

Festival európskeho divadla Eurokontext.sk privíta v rámci svojho piateho ročníka po prvýkrát poľskú Krakovskú operu s modernistickým dielom Kráľ Roger. Najznámejšia opera slávneho poľského skladateľa Karola Szymanowského zaznie na doskách Slovenského národného divadla 15. júna 2018 v Sále opery a baletu

Kráľ Roger je historickou oratórnou operou a po prvý raz bola uvedená v júni roku 1927 v Grand Theatre vo Varšave. Ako predloha poslúžil historický príbeh kráľovnej Roxany, ktorá sa zamiluje do pastiera hlásajúceho vieru nového Boha. Jej manžel kráľ Roger ho chce odsúdiť, no napokon prestúpi na jeho vieru. Szymanowski začal zhromažďovať nápady pre túto operu ešte v roku 1918. Čiastočne bol inšpirovaný Euripidovou "Bacchae", v ktorej sa kráľ Pentheus pokúsil potlačiť hedonistické uctievanie Bacchusa, ale nakoniec podľahol jeho pokušeniu. Libreto poskytol Szymanowskému jeho bratranec, básnik Jarosław Iwaszkiewicz.

Táto opera patrí k najdôležitejším dielam Karola Szymanowského a jeho krakovská inscenácia je zaujímavou interpretáciou elitného poľského režiséra Michala Znanieckeho. Ten začal svoju medzinárodnú kariéru v roku 1994 ako tvorca inscenácií v Poľsku, vo Francúzsku, v Belgicku, Írsku a Taliansku, zakrátko aj v Španielsku, Izraeli, Argentíne a v Uruguaji. Je autorom dvoch stovák javiskových produkcií v oblasti činohry, opery a muzikálu. V roku 1994 debuoval v teatro alla Scala a zakrátko sa stal umeleckým riaditeľom Veľkej opery vo Varšave. Znaniecki je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Festivalu Opera Tigre a je držiteľom mnohých prestížnych divadelných ocenení.

Szymanowského modernistické dielo (1924) v posledných rokoch budí čoraz väčšiu pozornosť a často sa hráva vo svete. Známa je inscenácia tejto hudobnej drámy z dielne režiséra Warlikowského (Opéra Bastille, Paríž, 2009; Teatro Real, Madrid, 2011), ale aj Znanieckeho predstavenie (Bilbao, 2012) či inscenácia Kaspera Holtena (Royal Opera House, Londýn, 2015).

Krakovská realizácia Michała Znanieckeho zdôrazňuje ľudský rozmer diela: kráľ nazerá na vlastnú individualitu v jej základných podobách – muž, vodca, hlava rodiny, otec, manžel. Prechádza emocionálnymi a mentálnymi transformáciami, aby položil zásadné otázky o význame bytia. Staňte sa aj vy súčasťou tohto unikátneho divadelného zážitku na festivale Eurokontext.sk už 15. júna o 19.00 h v Sále opery a baletu.

Vstupenky na predstavenie Kráľ Roger z dielne Krakovskej opery si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online tu.